caption
caption
caption
caption
caption
caption

OBECNÉ INFORMACE

O RŮžovéM hrádku

TIPY NA VÝLETY

V OKOLÍ

Provozní doba

Hrad je v každodenním a trvalém provozu, otevřeno od 11.00 hod.

Prohlídky hradu s průvodcem

Prohlídková štola Starý Martin

 

Horský hotel Komáří vížka se nachází v nadmořské výšce 806 metrů a je odsud nádherný rozhled na svahy Krušných hor i zaoblené kopce Českého středohoří. Přímo z Krupky Vás nahoru vyveze dvousedačková lanovka.

S historií hradu Vás seznámí studenti v období červenec–srpen, a to úterý–neděle v čase 10.00–17.00 hod. Vstupné je dobrovolné.

Dostupnost

Město Krupka leží 7 km severně od města Teplice v Ústeckém kraji. Má autobusové i vlakové spojení. Na hrad vede modrá a žlutá turistická značka.

 

Parkování je hned u hradu.

HISTORIE

Hrad byl založen nejspíše Janem Lucemburským, a to někdy kolem roku 1320, neboť král měl zájem na opevnění hraničního pásu proti Sasku. Tento majetek, spolu s městečkem Krupkou, cínovými doly a Trmicemi daroval král Jan Lucemburský listinou danou 10.12.1330 v Innsbrucku míšeňskému šlechtici Těmovi (Thimoteus) z Koldic. Těma ještě přikoupil tvrz Kirchlici a roku 1335 smluvně upravil s pány z Bergova hranice mezi krupským panstvím a panstvím Geisberg (Supí hora). Těma byl významnou osobou při dvoře krále Jana, doprovázel ho ve skupině pánů na jeho toulkách Evropou. Koldicové si podrželi Krupku s osmiletou přestávkou až do roku 1504, tj. 166 let.

 

Hrad byl založen na vysokém skalním ostrohu s přístupem ze severní strany. V místě, kde byl ostroh nižší, ho ještě uměle snížili příkopem. Nad ním byl postaven původní hrad přibližně obdélníkového, severojižně situovaného půdorysu o rozměrech asi 20 x 55 m. Jeho dominantní velká čtverhranná věž (palác) v sobě spojovala obytný i obranný charakter, stála v severozápadním rohu hradeb a mohla mít asi tři podlaží (její podoba se nedochovala). Z obdélné věže ve východní hradební zdi, která střežila cestu, jež procházela pod městečkem, zbylo jen přízemí s gotickým hrotitým portálkem.

 

Hradu Krupka - 2. bránaNa konci 15. století bylo vybudováno velkolepé opevnění, které podstatně rozšířilo dosavadní stavbu (délka objektu dosáhla asi 140 m). Ze západní hradby vybíhala za ústím příchodové uličky podélná patrová budova, určená patrně pro hradní posádku, a dále dvě půlkruhové bašty.

 

K první z nich byl v roce 1695 přistavěn příčný dům pro panský horní úřad (úřední dům). Přestože samotný hrad přestal v 17. století plnit své obranné a obytné funkce a jeho pozůstatky chátraly, život na ostrožně neustal. V úředním domě sídlila správa krupského statku a vrchnostenský horní úřad.

 

Pomník J. W. Goetheho na hradě Krupka

 

Opuštěný hrad znovu objevila doba romantismu 19. století, kdy byl celý prostor i s okolím upraven a zpřístupněn veřejnosti a z úředního domu zřízena restaurace. Místo využívali jako vycházkový a odpočinkový areál zejména návštěvníci teplických lázní, kteří také obdivovali růže v panské zahradě. Rostlo jich tam přes sto druhů a podle nich se začalo hradu říkat Růžový hrad (Rosenburg). Trvalým problémem však zůstávalo rozpadající se zdivo hradu a jeho zabezpečování.

Významní návštěvníci hradu

 

Během svých pobytů v teplických lázních (1810, 1813) hrad několikrát navštívil i J. W. Goethe. Goethe si dokonce Krupku nakreslil a také si poznamenal, že zřícení věže (1807) způsobilo to, že sloužila dlouhý čas jako zdroj kamenů a kvádrů. Na památku jeho pobytu mu byl postaven poblíž jižní okrouhlé věže pomník. Jiným slavným návštěvníkem byla císařovna Marie Louisa (1812).

 

Později byla zřízena promenádní cesta a postaveny terasy, altán, nová stáj, vodárenský domek a kolna.

 

Lanovka Komáří vížka

 

Prohlédněte si turistické zajímavosti města Krupka: Hrad Krupka, Prohlídková štola Starý Martin, Muzeum Krupka, Bazilika Panny Marie Bolestné, Kostel sv. Prokopa, Kaple sv. Wolfganga, Hřbitovní kostel sv. Anny, Památník 313 obětí pochodu smrti, Husitskou ulici.

Hasičské muzeum

 

V opravené budově bývalé fary u kostela Nanebevzetí P. M. v Husitské ulici vznikly prostory, kde jsou instalované unikátní sbírky hasičské techniky a výstroje. HASIČSKÉ MUZEUM zahájilo provoz ve čtvrtek 5. listopadu, všichni jsou srdečně vítáni!

Muzeum Krupka

 

V muzeu, které se nachází přímo v centru Městské památkové zóny v původně renesančním městském domě, jsou instalovány stálé expozice věnované těžbě cínu, přírodě a historii zdejšího regionu.

Město Krupka

 

Prohlédněte si turistické zajímavosti města Krupka: Hrad Krupka, Prohlídková štola Starý Martin, Muzeum Krupka, Bazilika Panny Marie Bolestné, Kostel sv. Prokopa, Kaple sv. Wolfganga, Hřbitovní kostel sv. Anny, Památník 313 obětí pochodu smrti, Husitskou ulici.

lázeňské město Teplice

 

Lázeňské město Teplice se spoustou historických budov, lázní, kostelů, kašen, parků, botanickou zahradou, zámkem s muzeem, hradní zříceninou Doubravkou či hvězdárnou a planetáriem patří mezi nejoblíbenější turistické cíle v okolí.

Lázně a plavání

 

Stačí si vybrat podle chuti – plavání v Městském plaveckém bazénu v Krupce či v plavecké hale Aquacentrum v Teplicích, nebo relax v teplických lázních. Skvělou volbou jsou určitě termální lázně i s venkovním bazénem Aquapark Altenberg.

Zámek Duchcov

 

Návštěvníci duchcovského zámku shlédnou Valdštejnskou rodovou galerii, Valdštejnské muzeum, expozici v biliárovém křídle, místnosti zámeckého personálu a muzeum věnované osobnosti Giacoma Casanovy, který prožil na zámku posledních 13 let svého života.

Cisterciácký klášter v Oseku

 

Návštěvnická prohlídka kláštera z 13. století s bohatou historií zahrnuje klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, křížovou chodbu, rajský dvůr nebo starý konvent s raně gotickou kapitulní síní.

Pěší A CYKLOturistika

 

Málokterá oblast Česka je tak romantická a tajemná jako Krušné hory. Vonící lesy lákají k procházkám a výletům pěšky i na kole. Nespočtu turistických tras dominuje 242 km dlouhá Krušnohorská magistrála, spojující Cheb až s dalekým Sněžníkem.

Tenis a badminton

 

Pro příznivce tenisu jsou k dispozici tenisové kurty Krupka nebo tenisové kurty Letná v Teplicích s celoročním provozem. Badminton si lze zahrát ve víceúčelové Sportovní hale Teplice s celoročním provozem.

GOLF

 

Pouhých 15 km od Krupky se nachází nejvýše položené golfové hřiště Cínovec v Čechách, a to s 9ti jamkami. Další alternativou je golfový areál Barbora u Teplic.

LYŽOVÁNÍ

 

Skvěle si můžete zalyžovat na blízkém Bouřňáku, na Komáří vížce, v nedalekém německém Altenbergu nebo magistrálou po hřebenech Krušných hor.